Bratislava vs. Košice

Autor: Linda Ágoštonová | 25.1.2015 o 22:35 | Karma článku: 4,55 | Prečítané:  1331x

Rozhodla som sa vyjadriť tiež svoj názor na margo „ žabo - myších“ vojen medzi hlavným mestom našej maličkej krajiny – Bratislavou a „hlavným“ mestom východu Košicami. Na úvod je potrebné pripomenúť, že tieto „komické“ vojny sa vyskytujú azda v každom štáte. Či už u našich susedov na juhu, kde porovnávajú Budapešť so zvyškom krajiny,  „ bratov Čechov“ Prahu a zvyšné územie Českej republiky a nebude to inak ani napr.v Londýne v porovnaní s menšími mestami Anglicka či vidiekom. Ale, naspäť k merítku témy.

V prvom rade, sme skutočne maličká krajina v porovnaní s okolitými štátmi, preto je smutné, že tu panujú také extrémne rozdiely a to nielen názorovo, ale hlavne v životnej úrovni.

Moja prvá osobná skúsenosť s „východom.“ Keďže láska je slepá Amor sa rozhodol vystreliť šíp aj do mňa a namieril ho smerom na východ. Zrazu som sa ocitla v Košiciach, o ktorých mi tvrdili, že za nimi už existuje len Ukrajina. A čuduj sa svete, tie Košice mi boli celkom sympatické. Právom získali titul EHMK, aj keď o jeho skutočnom využití by sa dalo po mnohých stránkach polemizovať. Košice majú jedno z najkrajších historických centier – keď sa zavčasu ráno prejdete centrom a pozeráte sa na gotický Dóm sv. Alžbety, či keď cestou zo stanice mierite do centra popri Jakabovom paláci a máte na chvíľku pocit, že ste v rozprávke. Rozprávka však končí v okolí  autobusovej či železničnej stanice otravujú vás žobrajúce pohľady bezdomovcov. Niekedy nielen samotné pohľady. A teraz sa virtuálne premiestnime do Bratislavy. Bratislava má svoje čaro. Má tiež pekné historické centrum plné prevažne zahraničných turistov, prechádzky na Kolibe či Kamzíku osviežia, zo Slavína máte celé mesto ako na dlani. A hlavne, je tu cítiť blízkosť Viedne. Nízka nezamestnanosť, podľa aktuálny údajov nižšia ako 5 %. Ekonomický rast.

Bolo by možné porovnať to tiež z mnohých iných uhlov pohľadu, či už porovnanie cien,mohli by sme sa pozrieť na prízvuk či možnosti kultúrneho vyžitia. Tieto rozdiely sú však postrehnuteľné všade, vždy závisí od človeka kam inklinuje a čo mu vyhovuje.

Najpodstatnejší rozdiel je však v ľuďoch. Kým na východe sú takmer „šicke“ Vám ochotní pomôcť, v Bratislave majú o niečo rezervovanejší postoj. Možno je to podmienené prílivom ľudí do hlavného mesta za prácou. Možno tiež určitou mierou blahobytu.

Mám veľa priateľov z východného Slovenska a väčšina z nich si nevybrala život v hlavnom meste dobrovoľne. Vybrala si ho preto, lebo Bratislava ponúka najväčšiu možnosť uplatnenia sa po pracovnej stránke. Samozrejme v rámci Slovenska.  V Bratislave mám tiež priateľov, rodených Bratislavčanov. Zo začiatku pre mňa ich životné hodnoty boli nepochopiteľné, nerozumela som im. Stretla som sa nie s najpozitívnejšími reakciami v práci na miesto odkiaľ pochádzam a aké mám životné priority. Nuž, každý sme iný. A pre každého znamená piedestál hodnôt niečo iné.

Vždy je to o ľuďoch. Či v Bratislave alebo Košiciach. Mám pocit, že ľudia v Košiciach si vedia všetko čo im život ponúka vážiť o niečo viac. Možno preto, že väčšina ľudí v Bratislave vyrastala v ekonomicky výhodných pomeroch a tento „fenomén“ si nevie ani predstaviť.   

Kdekoľvek však ste, či si dávate práve „das“ dva pivá v košickej krčme alebo pohár vína pod Michalskou bránou skutočný domov je tam kde je vaše srdce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?