Krčmová "kultúra"

Autor: Linda Ágoštonová | 28.2.2015 o 15:40 | (upravené 28.2.2015 o 15:54) Karma článku: 7,95 | Prečítané:  2594x

Nedávno som mala zahraničnú návštevu a keďže som sa jej rozhodla jej predstaviť Slovensko také aké v skutočnosti je zobrala som ju na miesto najpovolanejších kde je slovenská mentalita pochopiteľná asi najlepšie a najvernejšie  – do miestnej krčmy. 

Krčmy v rámci našej malej krajiny majú viac – menej podobné črty. Relatívne „ľudové“ ceny poldecákov, zážitky a miestni „štamgasti." Takzvané trvalky. Je preto celkom pochopiteľné, že nová návšteva pre miestnych znamená zážitok.

Pri zlatom moku vdychujúc cigaretový dym sme sa pustili do diskusie či ľudia radi chodia u nás do takýchto „barov“. Nuž, pomenovanie bar je mierne prehnané, ale v podstate som sa mohla vyjadriť súhlasne. Ťažšie už bolo odpovedať na otázku prečo ich sem srdce ťahá...

Ak sa však zmierite s nepísanými pravidlami krčmovej kultúry tak je to jednoduché.

Prvým pravidlom väčšinou býva obvyklá otázka ako sa vám darí, prípadne ako sa máte. Odporúčam poskytovať čo najzdržanlivejšiu odpoveď. Prípadne sa pochváliť nejakým tým úspechom, no už mimo hraníc je to dosť ťažko akceptovateľné. Pamätám si zážitok ako tam raz vkročil občan pôsobiaci dlhší čas v zahraničí, ktorý mal pred krčmou zaparkovaný nový Mercedes a oblečený značkový habit. Veľkoryso zobral celému osadenstvu „kolo“. Pri odhaľovaní hlbších tajomstiev svojho zahraničného úspechu zostal nepochopený. Ľudia tu žijú vo svojom svete. Takže pravidlo č. 1 : Príliš "nemachruj".

Druhým pravidlom je, že krčma je nepísaným centrom kultúrnospoločenského diania. Ak náhodou nie ste informovaný, budete odchádzať presýtení informáciami rôzneho druhu. Potrebujete niečo vybaviť? Ste na správnom mieste. Potrebujete sa posťažovať, prípadne rozprúdiť diskusiu o nejakom probléme, ktorý Vás ťaží? Opäť ste trafili správny smer.  V krčme sa uzatvárajú dohody na život a smrť. Tu sa rodia nepriatelia a priatelia, nedeľné futbalové výkopy a tajné podstolové dohody. Kým hrací automat živený ťažko zarobenými eurami miestnych ľudí bude stáť v rohu krčmy dovtedy to tak bude.  Druhé pravidlo : Tu dohodneš aj nemožné.

Tretím pravidlom, ktoré možno vnímať ako veľké plus je vzájomná pomoc. Vždy sa nájde niekto kto má presne to, čo potrebujete. Či sú to nové priesady do záhrady, nedostatok vajíčok, či privezenie a dovezenie guľatiny až pred Vaše obydlie. Je to tiež zázračné miesto na vyriešenie zdravotných problémov a ak sa započúvate do krčmového ducha spolupatričnosti budete počuť zvuk ľudskosti. Tolerancie a tichej spolupatričnosti tých držia spolu.  

Nie som si istá či niekedy pre človeka žijúceho v zahraničí bude pochopiteľný duch slovenských krčiem, no myslím, že minimálne to bude pre neho zážitok na ktorý tak rýchlo nezabudne.

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?