Novodobé otroctvo III.

Autor: Linda Ágoštonová | 21.6.2015 o 10:01 | (upravené 21.6.2015 o 10:16) Karma článku: 7,58 | Prečítané:  1946x

V rámci pracovnej turistiky som zablúdila aj na východné Slovensko. To,čo som tu videla a zažila ma v mnohých ohľadoch prekvapilo,dojalo,ale aj šokovalo. Rada by som načrtla hlavne pracovné podmienky, ktoré som mala možnosť zažiť.

  1. Flexibilný pracovný čas. To znamená v ponímaní na východnom Slovensku robím od vidím do nevidím. Čiže som celý deň flexibilný. Aj v noci. Samozrejme to závisí od odvetvia kde sa človek zamestná a z toho vyplývajúcich pracovných pracovných povinností. Ale v preklade som na pracovisku  10 - 12h denne a na telefóne 24/7. Niekedy sa ľudia cítili vinní, že mali voľný víkend.
  2. Koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj...  Apropo, zahraničné návštevy. Úsmev od uchu k uchu, minerálka, kávička a rokovanie od rána do neskorého večera. Zahraničné návštevy odchádzali usmiate. Určite nie bezdôvodne.
  3. Sťažovanie sa – rozsudok smrti Otvorene čo len prehovoriť o tom aké sú podmienky na pracovisku je rozsudkom smrti. Podpísaným vlastnoručne. V krčme vo vašej rodnej dedine či doma alebo medzi kolegami je to ešte prípustné, ale nie pred vedením.
  4. Pracovné tempo  Pracovné tempo je rýchlejšie a šialenejšie snáď ako najnovší diel Rýchlo a zbesilo a každodenný a dlhodobý stres sa na zamestnancoch prejavuje rôznymi spôsobmi. Kompenzujú si to rôzne od predĺžených obedov po prestávky na fajčiarke keďže hodina odchodu z práce je vždy neistá.
  5. Chaos. Nulová organizácia, chaos, zmätok, vždy sa treba flexibilne prispôsobiť daným podmienkam. Časový sklz, ktorý spôsobuje nervozitu zamestnancov, investorov, dodávateľov, odberateľov. Nikdy nekončiaci bludný kruh.

Nikdy som nechápala, teda nebolo mi to celkom jasné prečo sa na východe tak extrémne pije. Pretože ľudia svoj žiaľ utápajú v alkohole, keď sa môžu aspoň na chvíľku cítiť relatívne slobodní, keďže vedia aká ich čaká každodenná realita. A môžu si za tú realitu sami. Je pochopiteľné, že každý má nejaké záväzky, či už rodinu, ktorú musí živiť, hypotéku, ktorú spláca atď. no ani to nie je dôvodom na dlhodobé sťažovanie sa bez konštruktívneho riešenia.

Aké je riešenie tejto zdanlivo bezvýchodiskovej situácie? Ryba vždy smrdí od hlavy. Preto je jasné, že kým budú zahraniční chlebodarcovia „nadpriemernými“ mzdami živiť „hladové doliny“ situácia sa nijak podstatne nezmení. Pretože ľudia, ktorí nie sú ochotní opustiť svoje domovy z rôznych  dôvodov budú vďační aj za túto možnosť.

Tí, ktorí sú nespokojní a chceli niečo „viac“ už dávno odišli...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?